Lekarz stomatolog specjalizujący się w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu, a także wad szczękowo-twarzowych. Kiedyś ortodonta zajmował się głównie dziećmi i młodzieżą. Rozwój ortodoncji sprawił jednak, że dziś możliwe jest poprawianie wyglądu uzębienia ni
Leczenie ortodontyczne nie tylko umożliwia prawidłowe ustawienie zębów, korektę wady zgryzu,ale i osiągnięcie właściwych proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy. Dlatego coraz częściej ortodoncja nazywana jest także ortopedią szczękową czy zachowawczą ortopedią szczękową.
Ortodonta pomaga nawet osobom, które utraciły już zęby i ubytki zamierzają uzupełnić za pomocą implantów, w przypadkach kiedy nie jest to od razu możliwe, z powodu braku miejsca (zęby sąsiadujące przechyliły się w kierunku ubytku).
Błędnym jest założenie, że terapia ortodontyczna ma na celu jedynie poprawę estetyki twarzy. Właściwe uszeregowanie zębów umożliwia właściwą higienę uzębienia, chroni więc przed próchnicą, a nawet poprawia funkcjonalność zgryzu i zmniejsza napięcie mięśni oraz stawów. Prawidłowy zgryz chroni przed nadmiernym kamieniem nazębnym i chorobami przyzębia, zwłaszcza powszechną parodontozą. Ma także wpływ na poprawę wymowy.
Ortodonta koryguje przede wszystkim:
- zgryzy otwarte, czyli takie, gdy zęby górne nie kontaktują się z dolnymi,
- zgryzy głębokie: zęby górne zakrywają zęby dolne powyżej normy (prawidłowe ułożenie jest wtedy, gdy w odcinku przednim zęby górne zakrywają zęby dolne od 1/3 do 2/3 ich wysokości)
- tyłozgryzy, np. gdy zęby górne są znacznie wysunięte przed zęby dolne,
- przodozgryzy, np. gdy zęby przednie dolne są przed zębami górnymi,
- zgryzy krzyżowe, czyli gdy którykolwiek z zębów dolnych jest położony na zewnątrz w stosunku do zębów górnych,
- stłoczenia: z powodu braku miejsca zęby są obrócone lub położone na zewnątrz albo do wewnątrz w stosunku do innych zębów,
- szparowatość: z powodu nadmiaru miejsca zęby są tak położone, że nie kontaktują ze sobą, a między nimi znajdują się widoczne „szpary”
- problemy związane z zębami nadliczbowymi, brakami w uzębieniu, rozwojem szczęki, bądź żuchwy.
Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych problemów w u dziecka lub zwróci ci na niego uwagę stomatolog, nie zwlekaj z konsultacją u ortodonty. Problemy ortodontyczne rzeczywiście można leczyć w każdym wieku, ale w przypadku dzieci jest to najłatwiejsze.