pl
  • Ortodoncja
12 lipca - 2023

Wyprostuj uśmiech

Wyprostuj uśmiech

Do niedawna leczenie ortodontyczne kojarzyło nam się przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą. Obecnie coraz większą grupę leczonych z powodu wad zgryzu stanowią osoby dorosłe.

O skutecznych rozwiązaniach dla pacjentów i nowoczesnych alternatywach opowiada Magdalena Rozenka-Bachar, lekarz stomatolog, specjalista ortodonta.

Czy do Pani kliniki zgłasza się dużo osób dorosłych?

Rozwój ortodoncji spowodował, że dorośli stanowią już praktycznie 1/3 pacjentów leczonych ortodontycznie. Wynika to głównie z potrzeby poprawy estetyki uśmiechu, choć niejednokrotnie wskazaniem do leczenia są względy zdrowotne, takie jak np. przygotowanie do leczenia protetycznego.

Jakie są możliwości leczenia osób dorosłych?

Ze względu na zmiany zachodzące wraz z wiekiem w organizmie człowieka i co się z tym wiąże w kośćcu twarzoczaszki, leczenie osób dorosłych jest specyficzne. Do tej pory bezpieczną i skuteczną terapię zapewniały jedynie aparaty stałe. Jednak ze względu na ich widoczność na powierzchniach wargowych zębow nie zawsze są one akceptowane przez wszystkich pacjentów. Najlepszą obecnie dostępną alternatywą są aparaty wyjmowane w postaci przezroczystych nakładek – Clear Aligner.

Czym jest system Clear Aligner?

To innowacyjna metoda leczenia za pomocą wyjmowanych przezroczystych nakładek. Umożliwia „prostowanie zębów” bez zamków, klamer i drutów. Metoda ta jest bardzo precyzyjna, gdyż analiza i planowanie przemieszczenia zębów dokonywane jest komputerowo. Nakładki są bardzo komfortowe w użytkowaniu, nie wpływają na mowę, nie powodują otarć i podrażnień. Co więcej umożliwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ nakładki ściąga się do mycia zębów. Można je także zdjąć podczas ważnych spotkań biznesowych lub towarzyskich, choć nie zawsze jest to konieczne, gdyż nakładki są praktycznie nie widoczne.

Jak przebiega leczenie systemem Clear Aligner?

Jak w przypadku każdej terapii ortodontycznej pierwszym krokiem jest dokładne badanie pacjenta, analiza modeli uzębienia i zdjęć rentgenowskich (zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne). Specjalista ortodonta określa, czy pacjent może być leczony aparatami Clear Aligner. Przed wdrożeniem leczenia należy wyleczyć zęby, jeżeli jest taka konieczność oraz profesjonalnie je oczyścić (skaling i piaskowanie zębów). Po dokonaniu analizy cyfrowej modeli uzębienia można dokładnie przewidzieć efekt leczenia i jak długo będzie ono trwało. Następnie metodą tzw. termoformowania w licencjonowanym laboratorium wykonywany jest komplet pierwszych trzech nakładek o zwiększającej się grubości (każda z nich użytkowana jest przez tydzień – 20 godzin na dobę). Po 3 tygodniach noszenia nakładek ponownie pobierane są wyciski w celu wykonania kolejnego kompletu. Jednocześnie lekarz ortodonta kontroluje postępy leczenia. Z reguły konieczne jest kilka takich cykli. Po uzyskaniu pożądanego efektu terapii wykonywana jest szyna retencyjna, która stabilizuje wynik leczenia. Okres jej użytkowania jest dwukrotnie dłuższy od czasu leczenia aktywnego.

Jak długo trwa leczenie aparatem Clear Aligner?

Wszystko zależy oczywiście od rodzaju wady i jej nasilenia oraz samodyscypliny pacjenta. U większości pacjentów leczenie Clear Aligner przebiega szybciej, niż przebiegałoby tradycyjnym aparatem. Bardzo dużą zaletą jest możliwość precyzyjnego określenia czasu leczenia przed jego rozpoczęciem. Oczywiście jest on uzależniony od tego, czy pacjent nosi nakładki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy u każdego można zastosować aparaty tego typu?

Tego typu aparaty stosowane są przede wszystkim u osób po 13 roku życia. Podyktowane jest to między innymi koniecznością dobrej współpracy pacjenta i praktycznie dwudziestogodzinnym użytkowaniem w ciągu doby. Przeciwwskazaniem zaś jest nasilona choroba przyzębia.

Czy wszystkie wady można leczyć tą metodą?

System ten sprawdza się zarówno w przypadku niewielkich wad, jak i w niektórych bardziej skomplikowanych. W wadach takich jak np. średnio nasilone stłoczenia, czas leczenia za pomocą nakładek jest znacznie krótszy, co powoduje, że jest chętniej wybierany. System ten cały czas się rozwija, umożliwiając leczenie co raz bardziej skomplikowanych wad.

Jakie są korzyści leczenia ortodontycznego?

Poza tą najpowszechniejszą – poprawą estetyki uśmiechu, na co najbardziej zwracamy uwagę, jest wiele innych korzyści. Przede wszystkim prawidłowo uszeregowane zęby łatwiej jest oczyścić. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania próchnicy. Pozwala to także zachować zdrowe dziąsła. Często leczenie ortodontyczne przywraca również prawidłowe funkcje jamy ustnej np. żucie lub mowę.

Artykuł oryginalnie dostępny na http://www.prestiztrojmiasto.pl/magazyn/51/zdrowie-i-uroda/wyprostuj-usmiech

Umów wizytę: