pl

Profilaktyka

Profilaktyka

Jednym z kluczowych elementów, którym klinika Identical przykłada ogromną wagę, jest profilaktyka. To ona stanowi fundament, na którym budujemy możliwość zapobiegania rozwojowi chorób zębów i dziąseł. Dodatkowo, za sprawą profilaktyki, pomagamy naszym pacjentom wykształcić odpowiednie nawyki utrzymania higieny jamy ustnej. W Identical, z pełnym zaangażowaniem podchodzimy do zdrowia naszych pacjentów, szczególnie akcentując znaczenie profilaktyki.

Zabiegi profilaktyczne wykonywane w klinice Identical:

  • kontrole zębów i jamy ustnej – podczas takiego badania, nasz lekarz stomatolog dokładnie ocenia stan zębów i jamy ustnej pacjenta, aby zidentyfikować potencjalne problemy, takie jak oznaki próchnicy czy choroby dziąseł. W trakcie badania, stomatolog jest w stanie również pokazać pacjentowi jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, a także dostosować do jego potrzeb najbardziej odpowiednią szczoteczkę do zębów i pastę. Zalecamy regularne badania stomatologiczne.
  • scaling – to zabieg usuwania kamienia nazębnego przy pomocy urządzenia wytwarzającego ultradźwięki. Ultradźwięki skutecznie rozbijają kamień, który zgromadził się na zębach.
  • piaskowanie – to zabieg usuwania osadu nazębnego. Urządzenie do tego przeznaczone (piaskarka) rozprowadza pod ciśnieniem wodę zmieszaną ze specjalistycznym piaskiem stomatologicznym, powodując zniesienie nagromadzonego osadu.
    Zabieg piaskowania stosuje się w przypadku usuwania samego osadu. Jest on także stosowany jako uzupełnienie skalingu.
  • polerowanie – podczas tego procesu, nasza higienistka wykorzystuje dedykowane pasty polerskie, szczoteczki oraz gumki, służące do wygładzania powierzchni szkliwa. Dzięki temu, zęby zyskują połysk i ich wygląd ulega poprawie. Polerowanie to zabieg bezbolesny i nienaruszający struktury zęba, który realizowany jest po usunięciu kamienia nazębnego oraz po zakończonym piaskowaniu zębów.
  • lakierownie – pokrycie wszystkich powierzchni zębów lakierem zawierającym dużą dawkę fluoru.  Dochodzi do wbudowania jonów fluoru w szkliwo zębów co skutecznie chroni je przed bakteriami i powstawaniem próchnicy.
  • instruktaż higieny jamy ustnej-  w naszej Klinice wysoko wykwalifikowana higienistka dokładnie poinstruuje  jak dbać o higienę jamy  ustnej.
Zapłać w ratach

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

  • 01

    Jak często należy wykonywać profesjonalne zabiegi higieny jamy ustnej?

    Zaleca się aby Pacjent wykonywał zabieg higienizacji co najmniej raz na pół roku, o ile nie ma innych zaleceń lekarza, sugerujących częstsze wizyty. Dla pacjentów o podwyższonej skłonności do tworzenia się kamienia nazębnego, zaleca się usuwanie go kilkakrotnie w ciągu roku, zgodnie z rekomendacją stomatologa. Zachęcamy do skorzystania z kompleksowego pakietu higienizacyjnego, który obejmuje skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację. Taka kompleksowa troska o zęby jest najefektywniejszą metodą profilaktyki przeciw próchnicy i chorobom przyzębia.

  • 02

    Czy procedura profesjonalnej higienizacji jamy ustnej powoduje ból?

    Typowo, zabiegi higienizacyjne nie są powodem bólu lub powodują jedynie minimalny dyskomfort dla pacjentów. Jeśli jednak pojawi się ból, na przykład w przypadku zębów o podwyższonej wrażliwości, w naszej klinice zapewniamy możliwość użycia znieczulenia miejscowego.

  • 03

    Czy przyszłe mamy mogą poddać się zabiegowi higienizacji jamy ustnej?

    Zdecydowanie tak, kobiety w ciąży również mogą troszczyć się o zdrowie swojej jamy ustnej. Warto jednak zaznaczyć, że procedury takie jak piaskowanie i skaling mogą być realizowane dopiero po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży przez pacjentkę.

  • 04

    Czym jest skaling i jak różni się od piaskowania zębów?

    Pierwszym etapem higienizacji jamy ustnej jest skaling, przeprowadzany przez higienistkę stomatologiczną lub stomatologa. Skaling to procedura usuwania kamienia nazębnego, który zalega w przestrzeniach między zębami i w pobliżu dziąseł, za pomocą ultradźwięków. Następnie przeprowadza się piaskowanie zębów, które polega na użyciu strumienia powietrza, wody i specjalnego piasku stomatologicznego. Pod ciśnieniem, ten mix usuwa nie tylko przebarwienia, ale również wszelki osad z zębów szybko, bezboleśnie i efektywnie. Ważne jest, aby wiedzieć, że zarówno skaling, jak i piaskowanie, nie powodują uszkodzeń szkliwa i są w pełni bezpieczne dla pacjenta.

  • 05

    Jakie są przeciwwskazania do higienizacji jamy ustnej?

    Należy pamiętać, że niestety nie każdy może poddać się zabiegowi higienizacji. Do przeciwwskazań należą:

    • opryszczka wargowa i opryszczkowe zapalenie jamy ustnej,
    • „odklejanie siatkówki oka”,
    • posiadanie przez pacjenta rozrusznika serca „starego typu” (informację nt. typu rozrusznika, można znaleźć w paszporcie urządzenia) – nie można wykorzystać ultradźwięków podczas skalingu,
    • głębokie kieszonki dziąsłowe,
    • pierwszy trymestr ciąży pacjentki,
    • zaburzenia czynności płuc – takie choroby, jak pylica lub astma uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu piaskowania,
    • owrzodzenia jamy ustnej lub znajdujące się w niej rany.
  • 06

    Co robić po zabiegu higienizacji jamy ustnej?

    Po procedurze higienizacji zębów, zaleca się powstrzymanie od spożywania pokarmów i napojów przez około 1-2 godziny. Dodatkowo, powinno się unikać palenia tytoniu.

    Aby zachować efekty higienizacji na dłużej, sugerowane jest regularne czyszczenie zębów oraz utrzymanie tak zwanej diety białej, która wyklucza produkty powodujące przebarwienia. Dzięki temu, zęby mogą dłużej cieszyć estetycznym wyglądem.

Umów wizytę: