pl
  • Ortodoncja
19 maja - 2024

Tyłozgryz – przyczyny, objawy, leczenie

Tyłozgryz – przyczyny, objawy, leczenie

Wada zgryzu to nieprawidłowe ustawienie łuków zębowych względem siebie. Może powstać w wyniku niewłaściwych nawyków lub być uwarunkowana genetycznie (nieprawidłowy rozwój kości). Istnieje wiele rodzajów nieprawidłowości zgryzu. Jednym z nich jest tyłozgryz. Zaburza estetykę uśmiechu pacjenta i polega na cofnięciu dolnego łuku zębowego. Jak wygląda leczenie tyłozgryzu? Co warto wiedzieć o tej wadzie?

Tyłozgryz – diagnostyka

O tyłozgryzie mówi się w momencie, gdy dolny łuk zębowy podczas zwarcia z górnym łukiem zębowym jest cofnięty, co często powoduje, że przednie zęby dolne i górne nie stykają się. W przypadku zębów siecznych obserwujemy ich poziome przesunięcie względem górnych siekaczy. W zaawansowanych przypadkach widoczne jest także zaburzenie rysów twarzy.

Tylozgryz z reguły diagnozuje ortodonta podczas rutynowego badania. Do dokładnej diagnozy stosujemy techniki badania manualnego, zdjęcia rentgenowskie lub skany 3D.

Tyłozgryz – przyczyny

Istnieje szereg czynników wpływających na powstawanie wad zgryzu. Wybrane przyczyny to:

  • przedwczesna utrata mlecznych dolnych siekaczy,
  • długotrwałe ssanie kciuka lub smoczka,
  • długotrwałe picie mleka z butelki,
  • patologiczna lordoza szyjna,
  • zaburzenia rozwoju kości,
  • dziedziczne zaburzenie rozwoju kości, błędne położenie języka przy otwartych ustach dziecka.

W przypadku dzieci na rozwój zaburzeń zgryzu wpływają bardzo często parafunkcje w obrębie jamy ustnej.

Objawy tyłozgryzu

Ten rodzaj wady może mieć kilka postaci, a każda z nich objawia się w nieco odmienny sposób. W klasyfikacji ortodontycznej wyróżnia się:

  • Tyłozgryz częściowy – występuje, gdy tylko przednie zęby dolnego łuku mają nieprawidłowe ułożenie.
  • Tyłozgryz całkowity – gdy dochodzi do cofnięcia całego dolnego łuku zębowego względem górnego.
  • Tyłozgryz rzekomy – manifestuje się zwiększonym doprzednim wzrostem kości szczęki w stosunku do kości mózgoczaszki.

Tyłozgryz jest możliwy do zdiagnozowania na podstawie obserwacji zębów oraz tego, jak wygląda zwarcie obydwu łuków zębowych. Sygnałem alarmującym, który powinien skłonić do wizyty u specjalisty jest niewątpliwie pojawienie się trudności w gryzieniu i żuciu.

Kolejny objaw tyłozgryzu to nieprawidłowe położenie języka w trakcie mówienia, co doprowadza do wady wymowy i nieefektywnej komunikacji.

Kiedy zatem u swojego dziecka widać deformację rysów twarzy, wysunięcie wargi górnej oraz niewłaściwe ułożenie dolnego łuku zębowego względem górnego, należy wybrać się niezwłocznie do ortodonty. Diagnostyka tyłozgryzu pozwoli na wybór efektywnej metody leczenia.

Dzięki stosowaniu aparatów pacjenci ortodontyczni, niezależnie od stopnia zaawansowania wady, mogą odzyskać prawidłowy zgryz.

Leczenie tyłozgryzu

Aparaty ortodontyczne to wciąż jedna z najskuteczniejszych metod leczenia tyłozgryzu. W przypadku, gdy specjalista uzna to za konieczne u pacjenta można również przeprowadzić operację ortognatyczną, której celem jest zwiększenie skuteczności leczenia i zmiana chirurgiczna w obrębie szczęki lub żuchwy.

Wykrycie wady zgryzu na wczesnym etapie ułatwi leczenie

Warto rozpocząć leczenie tyłozgryzu w okresie najintensywniejszego wzrostu dziecka. U najmłodszych świetnie sprawdzają się aparaty czynnościowe, zaś u dorosłych pacjentów polecane są aparaty stałe.

Im wcześniej zapadnie decyzja o konieczności leczenia tyłozgryzu, tym szybciej nastąpi eliminacja negatywnych skutków tego rodzaju wady.

Prawidłowe ustawienie zgryzu w klinice Identical

Za pomocą aparatu ortodontycznego koryguje się różne wady zgryzu, zarówno w przypadku zębów stałych, jak też zębów mlecznych (u najmłodszych pacjentów).

Najlepsze efekty leczenia uzyskuje się w okresie wzrostu (gdy zachodzi intensywny rozwój kości), dlatego warto, by rodzice monitorowali zgryz swoich pociech i w razie wątpliwości zgłosili się na wizytę kontrolną do ortodonty. Stosowane przez nas aparaty ruchome pozwalają na skuteczną terapię przyjazną dla dziecka.

W zależności od stopnia zaawansowania problemu specjalista wybiera odpowiednią metodę korekcji wady, co pozwala wyeliminować tyłozgryz i prawidłowo ustawić zęby w obydwu łukach zębowych.

Przy zaangażowaniu naszych wykwalifikowanych specjalistów można wypracować pożądane efekty niezależnie od wieku pacjenta.

 

Umów wizytę: