pl
  • Ortodoncja
12 listopada - 2024

Co to jest kortykotomia?

Co to jest kortykotomia?

Dawniej skomplikowane wady zgryzu wymagały długofalowego leczenia, które nie zawsze przynosiło oczekiwane przez pacjenta rezultaty. Kompleksy w wyniku niesatysfakcjonującego wyglądu uśmiechu wpływały na jakość codziennego życia i obniżony nastrój. Dziś, dzięki nauce i rozwojowi chirurgii stomatologicznej możesz uzyskać prawidłowy zgryz dużo szybciej. Wszystko za sprawą zabiegu jakim jest kortykotomia. Co to oznacza w praktyce?

Czym jest kortykotomia?

Kortykotomia jest zabiegiem z pogranicza stomatologii, chirurgii szczękowej i ortodoncji. Interdyscyplinarne podejście do leczenia wad zgryzu pozwala na wykrycie przyczyny nieprawidłowości i zastosowanie skutecznej terapii.

Dzięki temu Twoje zęby mogą znacznie szybciej powrócić do właściwej pozycji, ponieważ rozpoczęte po kortykotomii leczenie z użyciem aparatu ortodontycznego trwa dużo krócej. Co ważne, osiągnięte rezultaty są trwałe ze względu na zamierzoną przebudowę kości.

Co to oznacza dla Ciebie w praktyce? W dalszym toku leczenia ortodontycznego łatwiej i szybciej osiągniesz oczekiwane rezultaty. Co więcej, ryzyko, że po zakończeniu terapii dojdzie do ponownych zmian zgryzu zostaje w znacznym stopniu wyeliminowane.

Jak przebiega zabieg kortykotomii?

Aby kortykotomia mogła być przeprowadzona, niezbędne są w pełni wykształcone kości szczęki, dlatego jest to zabieg odpowiedni dla osób dorosłych.

Procedura polega na pionowym nacięciu blaszki kostnej szczęki lub żuchwy pomiędzy korzeniami zębów w taki sposób, aby zmniejszyć opór kostny w pewnym odcinku łuku zębowego.

Następnie płat dziąsła zostaje zamknięty i zaopatrzony szwami. Pacjent otrzymuje specjalne zalecenia związane z trybem życia i żywieniem oraz pielęgnacją jamy ustnej, aby okres rekonwalescencji przebiegał bez utrudnień.

W pierwszych dobach po zabiegu może występować nieznaczny ból, ale stosowanie zimnych okładów i leków przeciwbólowych wystarczy aby go złagodzić.

Kiedy warto rozważyć kortykotomię?

Kortykotomia jest wskazana w przypadku leczenia ortodontycznego u dorosłych pacjentów, u których lekarz stwierdził cienki biotyp dziąsła i dużą oporność na przesuwanie zębów.

Kiedy jeszcze warto zdecydować się na to rozwiązanie?

  • Aby zapobiec resorpcji korzeni indukowanej leczeniem ortodontycznym (w ramach tradycyjnego leczenia ortodontycznego w niektórych przypadkach stwierdza się ryzyko, że zanikną korzenie zębów przesuwanych),
  • Gdy występują wady kostne o słabym nasileniu (wówczas jest to mniej inwazyjna alternatywa w porównaniu z operacją osteotomii),
  • Kiedy zdiagnozowano wychylenia, stłoczenia, poekstrakcyjne szpary międzyzębowe.

Zabieg jest także rozważany, gdy istnieje ryzyko wystąpienia ruchomości zębów po zakończeniu leczenia.

Przeciwwskazania

Chociaż kortykotomia to bardzo efektywna i potrzebna w określonych przypadkach procedura, nie zawsze może być jednak wykonana. Z pewnością czytając o zabiegu zastanawiasz się, czy jest on obarczony ryzykiem niepowodzenia i wystąpienia skutków ubocznych.

Rzeczywiście tak jest. Wynika to z faktu, że nie każdy może z kortykotomii skorzystać z przyczyn zdrowotnych. Uwarunkowania indywidualne, które w ramach wywiadu i zleconych badań analizuje specjalista, w niektórych sytuacjach oznaczają, że trzeba szukać innych rozwiązań.

Przeciwwskazanie Opis
Ostre infekcje jamy ustnej Obecność stanów zapalnych zwiększa ryzyko powikłań po zabiegu i zaburza naturalny proces gojenia ze względu na niesprzyjające środowisko w jamie ustnej.
Choroby metaboliczne, immunologiczne, wieloukładowe Choroby wielonarządowe lub w poszczególnych układach mogą obniżyć skuteczność procedury i wpływać na Twoje zdrowie podczas rekonwalescencji.
Znaczny zanik kości w miejscu zabiegu Zmniejszona gęstość kości w obszarze poddawanym zabiegowi utrudnia proces leczenia.

Zabieg kortykotomii w Identical

Wykonywany w znieczuleniu miejscowym zabieg kortykotomii to sposób uzyskania pełnej sprawności narządu żucia. Wielospecjalistyczne leczenie ortodontyczne stwarza sprzyjające warunki do przywrócenia prawidłowych warunków zgryzowych w Twojej jamie ustnej. Procedura minimalizuje ryzyko, że po zakończeniu leczenia dojdzie do powtórnych zmian nieprawidłowego ustawienia zębów.

Decydując się na kortykotomię możesz znacząco przyśpieszyć leczenie ortodontyczne. Dzięki temu oszczędzasz dużo czasu. To duże udogodnienie, dzięki któremu proces terapii nie wiąże się z długotrwałymi zmianami stylu życia i innymi przeszkodami. Być może dotychczas wizja leczenia wady zgryzu wiązała się dla Ciebie z wieloma obawami o przebieg, efekty i koszty całej procedury.

Rozwój medycyny sprawia, że niegdyś długofalowe postępowanie, dziś jest znacząco ograniczone w czasie trwania. Wystarczy jedna wizyta w gabinecie, by zwielokrotnić efektywność leczenia aparatem ortodontycznym.

Właśnie w takich przypadkach kortykotomia to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Z korzyścią dla Twojego zdrowia, samopoczucia i harmonii uśmiechu.

Umów wizytę: