pl

Protetyka

Protetyka

Leczenie protetyczne, zajmuje się odbudową znacznie zniszczonych zębów oraz braków zębowych, do których dochodzi najczęściej na skutek próchnicy lub urazu.

Znaczne zniszczenie tkanek zębów oraz braki zębowe są przyczyną nieatrakcyjnego uśmiechu. Twarz wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości, gdyż pogłębiają się bruzdy i zmarszczki, profil staje się bardziej wklęsły, a usta ulegają zapadnięciu.

Dodatkowo utrata nawet jednego zęba wpływa destrukcyjnie na wszystkie struktury w obrębie jamy ustnej, w szczególności na pozostałe zęby. Ulegają one przemieszczeniu, nadmiernemu obciążeniu, a co za tym idzie przedwczesnej utracie.

 

W klinice iDentical Sopot oferujemy pełen zakres uzupełnień protetycznych:

 

Uzupełnienia Stałe

Korony Protetyczne

korony protetyczne sopot

Korony protetyczne, wykonywane w naszej Klinice, to uzupełnienia cementowane w jamie ustnej na stałe. Wykonujemy je, w przypadku dużej utraty tkanek twardych zęba, w zębach osłabionych licznymi uzupełnieniami, po urazach w zębach, po leczeniu kanałowym, w rozległych przebarwieniach i niedorozwoju tkanek.
Korony protetyczne odbudowują funkcję żucia, kiedy zwykłe wypełnienie, nie jest w stanie odtworzyć utraconych tkanek. Gwarantują estetykę, wzmacniają ząb. Są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta oraz idealnie pasują pod względem barwy i kształtu.

 

1. Korony porcelanowe na podbudowie metalowej

protetyka sopot

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej składają się z metalowej czapeczki, która może być wykonana ze stopu metali (Co, Cr, Cu, Ni) lub ze stopu złota. Metal odpowiada za trwałość uzupełnienia, jego wytrzymałość, a nakładana na metal porcelana za estetykę. Uzyskanie idealnego efektu kosmetycznego, może być czasem niemożliwe z powodu innego niż w zębach naturalnych, załamywanie, absorpcji i odbicia światła. Metal może wpłynąć na stan dziąseł – w okolicy kieszonki dziąsłowej może wywoływać powstanie ciemniejszego brzegu. Z tego względu uważa się, że uzupełnienia wykonywane na podbudowie metalowej nie zawsze mają zadowalającą estetykę.

 

2. Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej

protetyk w sopocie

Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej mają budowę zbliżoną do koron metalowo porcelanowych. Czapeczkę metalową zastępuje tu bardzo estetyczna i nieprzezierna czapka z cyrkonu, na którą napalona jest porcelana. Korony te charakteryzują się wysokim stopniem estetyki, bardzo dużym stopniem pokrycia przebarwionych tkanek zęba lub metalowym wkładem korzeniowo – koronowym. Nadają się zarówno do odbudowy zębów w odcinku przednim jak i tylnym.

 

3. Korony porcelanowe cyrkonowe

korony zębowe porcelanowe

Korony porcelanowe cyrkonowe wykonane z dwutlenku cyrkonu, gwarantują bardzo wysoką przezierność (41%), wysoką odporność na pękanie. Mogą być indywidualnym uzupełnieniem lub wchodzić w skład konstrukcji protetycznych – częściej w odcinku bocznym. Są zbudowane w całości z jednorodnego materiału, co zapobiega odpryskiwaniu napalonych warstw porcelany. Charakteryzują się bardzo wysoką estetyką – mogą być stosowane w odcinku przednim (po napaleniu porcelany, odpowiednim malowaniu). W porównaniu do standardowych prac protetycznych wykonanych na bazie metalu i porcelany tlenek cyrkonu pozwala na odtworzenie uzębienia w jeszcze bardziej naturalny sposób.

 

4. Korony pełnoceramiczne

korony pełnoceramiczne<

Korony pełnoceraminczne zbudowane w całości z porcelany napalonej tłoczonej lub wycinanej. Charakteryzuje je bardzo wysoka estetyka dlatego mają zastosowanie w odbudowie zębów przednich. Porcelana wykazuje cechy zbliżone do cech tkanek zęba (twardość, ścieralność). Są zupełnie nietoksyczne w stosunku do tkanej zęba jak i dziąseł. Nie alergizują, nie gromadzą płytki niezębowej. Odpowiednia metoda cementowania, umożliwia silne połączenie z zębem i umocowanie go. Barwa korony jest stabilna i nie ulega przebarwieniu.

 

5. Korony na implancie

korona na implancie

Korony na implancie mogą być wykonane z metalu i porcelany lub cyrkonu (w odpowiednim systemie wytwarzania). Są połączone z implantem (po jego ówczesnym ustabilizowaniu w kości) łącznikiem,  który może być wykonany z metalu lub ceramiki, może być wkręcony lub cementowany, prosty lub kątowy. Wraz z implantem umożliwiają odbudowę utraconego zęba oraz jego funkcji.

 

 

Mosty Protetyczne

mosty protetyczne

Mosty składają się z przęsła, które odbudowuje kształt i funkcję utraconego zęba oraz z elementów łączących przęsło z filarami, którymi są najczęściej korony. Siła żucia przenoszona jest na kość przez zęby filarowe, a most jest na stałe przycementowany do filarów (zębów sąsiadujących z luką, odpowiednio wcześniej oszlifowanych i przygotowanych). Wykonanie mostu nieodwracalnie angażuje zęby sąsiadujące z luką.

Mosty mają zastosowanie w przypadku gdy:

  • pacjent nie może lub nie wyraża zgody na leczenie implantologiczne,
  • liczba utraconych zębów nie jest zbyt duża,
  • założenie mostu umożliwiają zęby filarowe (wykazują wystarczającą wytrzymałość).

Pacjent bardzo szybko adoptuje się do tego typu protezy. Mosty dzielimy na:

  • metalowo – porcelanowe – wykazujące wszystkie cechy wytrzymałościowe jak i estetyczne,
  • na podbudowie z cyrkonu i ceramiczne.

 

Wkłady Koronowo-Korzeniowe

wkład koronowo korzeniowy

Specjaliści naszej Kliniki wykonują tego typu uzupełnienia protetyczne, jako etap leczenia zębów bardzo zniszczonych, po złamaniach korony, gdzie pozostający korzeń musi być wzmocniony i „przedłużony” na tyle, by można było osadzić na nim koronę protetyczną.
Stosuje się je w zębach po leczeniu endodontycznym. Warunkiem ich wykonania jest prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe. Wkłady koronowo – korzeniowe możemy podzielić na:

  • indywidualne: lane – metalowe lub z tlenku cyrkonu – wykonane przez technika w laboratorium,
  • standardowe – wkłady z włókna szklanego – cementowane przez lekarza w gabinecie, na których odbudowuje się filar.

Wkłady koronowo – korzeniowe, wzmacniają korzeń zęba, umożliwiają odbudowę korony zęba na korzeniu, który nawet w niewielkim stopniu wyłania się spod dziąsła.

Licówki

licówki na zęby

Licówki porcelanowe to jedna z tych technik poprawiania uśmiechu, która od dłuższego czasu święci tryumfy w świecie zabiegów stomatologii estetycznej, stanowi jej największy filar. Pozwala osiągnąć spektakularne efekty, mimo niewielkiej ingerencji w twarde tkanki zęba.

Licówki porcelanowe występują jako niezależna procedura poprawiania uśmiechu lub stanowią element składowy tzw. prac kombinowanych (mosty + licówki, korony + licówki, protezy + korony + licówki).

Licówki są to cienkie płatki porcelany, które naklejamy na przednie powierzchnie zębów. Ich grubość wynosi przeciętnie od 0.5 do 0.75 mm. Dzięki licówkom zęby nabierają idealnego kształtu i oczekiwanego koloru.

 

Uzupełnienia Ruchome

Protezy Szkieletowe

protezy szkieletowe

W naszej Klinice wykonujemy protezy szkieletowe wykonane z podbudowy (szkieletu metalowego) oraz osadzonych w niej brakujących zębów (akrylowych, porcelanowych). Metalowy szkielet zapewnia konstrukcji wytrzymałość, ogranicza płytę protezy, umożliwiając łatwą i szybką adaptację do uzupełnienia oraz umożliwia fizjologiczne przesuwanie sił żucia na pozostałe zęby (dzięki elementom utrzymującym – klamry, ciernie).

Protezy tego typu są wygodnym, trwałym i szybkim odbudowaniem braków, gdzie zastosowanie koron i mostów jest niemożliwe. Z protez ruchomych najwierniej odwzorowują funkcję żucia.

Szkielet możemy zastąpić konstrukcją bezmetalową, która wykazuje lepszą estetykę. Może to być akron: nowoczesny, przezierny, nietoksyczny, niealergizujący, estetyczny (kolor tkanek miękkich), wygodny, nie wymaga rozbudowy płyty protezy na podniebieniu oraz może występować w kolorze białym – mlecznym lub różowym jak tkanki miękkie.

Protezy akrylowe

protezy akrylowe

Protezy akrylowe, wykonywane w naszej Klinice, mogą być częściowe lub całkowite. W całości wykonane są z akrylu.  Protezy te służą do uzupełnienia uzębienia, kiedy brakuje całkowicie zębów lub w przypadku rozległych braków częściowych zębów. Do ich wykonania stosuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne.

Obecnie, w dobie wysoko rozwiniętej stomatologii estetycznej, stosowane są z powodzeniem, jako uzupełnienia tymczasowe (w trakcie leczenia implantologicznego) jednakże nasi Pacjenci często wybierają je jako docelowe uzupełnienia.

Warto jednakże zwrócić uwagę, iż protezy tego typu przenoszą nacisk bezpośrednio na dziąsło (a nie na kość), co ogranicza możliwość uzyskania siły żucia do około 25% tej, która była uzyskiwana na zębach własnych. Z upływem czasu protezy te osiadają, co wymaga wykonywania nowych protez przynajmniej raz na 5 lat. Z tego względu, o ile to możliwe, zalecamy naszym Pacjentom wykonanie protez szkieletowych lub uzupełnień stałych.

Zapłać w ratach

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

  • 01

    Jak uzupełnienie braków zębowych będzie dla mnie najlepsze?

    Wybór metody uzupełnienia braków zębowych zależy od wielu aspektów, takich jak ilość brakujących zębów, ich rozmieszczenie, stan zębów sąsiednich i przeciwstawnych, ogólny stan zdrowia pacjenta, a także jego indywidualne preferencje. Nasz kompetentny dentysta przeprowadza dogłębne konsultacje, podczas których omawia z pacjentem wszystkie możliwości i wspiera go w wyborze najodpowiedniejszego rodzaju protezy.

  • 02

    Jak należy dbać o zęby po uzupełnieniu protetycznym?

    Po protetycznym uzupełnieniu braków zębowych, kluczowe jest utrzymanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej, takich jak codzienne szczotkowanie zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo, ważne jest również prawidłowe czyszczenie protez. Powinny one być regularnie myte za pomocą specjalistycznych szczoteczek do protez oraz odpowiednich środków czyszczących. Po przeprowadzonym leczeniu protetycznym, nasz specjalista dostarcza pacjentom szczegółowe zalecenia odnośnie pielęgnacji użytej protezy. Również niezmiernie ważne jest regularne kontrolowanie stanu jamy ustnej przez stomatologa. Zalecamy przynajmniej dwa razy w roku odbywanie rutynowych wizyt stomatologicznych, podczas których doktor sprawdzi stan protezy, zębów oraz jamy ustnej, a także przeprowadzi profesjonalne oczyszczenie zębów.

  • 03

    Kiedy powinno się rozpocząć leczenie protetyczne?

    Leczenie protetyczne powinno być rozważane kiedy pacjent utracił jeden lub więcej zębów – na przykład w wyniku wypadku, choroby zębowej lub dużego ubytku. Dodatkowo, dentysta protetyk może pomóc w naprawie lub wymianie uszkodzonych protez, koron lub mostów. Taka sytuacja wymaga zastosowania odpowiednich zabiegów z zakresu protetyki stomatologicznej. W oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta, nasi specjaliści w klinice iDentical zastosują odpowiednie metody, które zminimalizują negatywne skutki utraty zębów. Dzięki temu, pacjent nie tylko odzyska estetyczny wygląd swojego uzębienia, ale również pozbędzie się problemów z żuciem czy mową.

Umów wizytę: