Aparat na zęby

W dzisiejszych czasach stały aparat na zęby jest dość powszechnym zjawiskiem. Przede wszystkim wynika to z faktu, że coraz więcej osób boryka się z wadami zgryzu, a korygowanie ich należy do głównych funkcji, jakie posiada stały, jak również ruchomy apara

Od wielu już lat możemy zaobserwować tendencję, że coraz więcej ludzi decyduje się na założenie tej metalowej ozdoby na własne zęby, co nie zawsze jest koniecznością niemalże odgórnie narzuconą przez lekarza stomatologa. Aparat na zęby coraz częściej jest pożądany ze względu na fakt, iż ludzie coraz większą uwagę przywiązują do swojego wyglądu. Wielu z nich właśnie z powodu chęci posiadania perfekcyjnego wyglądu decyduje się na stały aparat na zęby.

Obserwując taką tendencję śmiało możemy powiedzieć, że producenci aparatów starają się ponad wszelką miarę zaspokoić oczekiwania potencjalnych klientów. Niegdyś aparat na zęby był wytwarzany w postaci tytanowych płytek, których nie dało się nijak ukryć. Obecnie mamy co najmniej kilka opcji do wyboru, wśród których znajdują się aparaty bardziej i mniej widoczne. To bowiem ze względu na ich przezierność najczęściej wybieramy ten lub też inny model. Nierzadko wybieramy nawet droższy aparat na zęby, ponieważ ważniejszy jest dla nas sam komfort psychiczny, to, że podobamy się samym sobie, niż kwota, jaką będziemy musieli dopłacić za aparat wykonany z innego materiału.

Standardowy aparat na zęby, a jednocześnie ten najczęściej stosowany, wykonany jest z metalu. Dobierany jest tylko rodzaj zamka, ponieważ może on być wielkości normalnej, a więc duży lub też mniejszy. Wsród aparatów metalowych można znaleśc tytanowy aparat na zęby, który przeznaczony jest dla osób, które uczulone są na metale. Alergicy nie muszą się zatem obawiać, że po założeniu takiego aparatu wystapi u nich uczulenie. Ponad to, tytanowy aparat na zęby wykazuje bardzo wysoką biokompatybilność, co również warte jest uwagi.

Kolejnym rodzajem są aparaty estetyczne, a więc ceramiczne lub szafirowe. Dzięki temu, że są one mniej widoczne na zębach, dają większy komfort estetyczny.

Niekiedy można stosować aparat na zęby samoligaturujący. Od tych standardowych różni się on tym, że nie posiada ligatur, a jego łuk utrzymywany jest w zamku przy pomocy specjalnej klapki. Wśród tych aparaów na zęby również wyróżniamy zamki metalowe lub kosmetyczne, zastosowane w zależności od wymagań pacjenta. Taki aparat na zęby niewątpliwie jest noszony krócej, niż ten standardowy.

Lingwalny aparat na zęby jest rodzajem aparatu, który wymaga, aby zamki do niego zostały zrobione w specjalistycznym laboratorium indywidualnie dla każdego jednego pacjenta. Aby mogło się tak stać, niezbędne jest pobranie odpowiedniego wycisku od pacjenta i powinien o to zadbać stomatolog. On bowiem wie, o jaki konkretnie wycisk chodzi i wie również, jak umiejętnie go zrobić, aby następnie skompletowany aparat na zęby był w pełni funkcjonalny. Ciekawostką jest natomiast fakt, z jakiego materiału wykonane są zamki do lingwalnego aparatu nazębnego. Tak owe zamki wykonuje się bowiem ze złota z domieszką irydu. Od standardowego aparatu różni się on tym, że lingwalny aparat na zęby zakładany jest po wewnętrznej stronie zębów. Jest on zatem zupełnie niewidoczny dla osób trzecich, choc niewątpliwie sprawia więcej problemów w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż nie każdy pacjent będzie mógł mieć założony taki aparat na zęby. Dlatego też uprzednio należy skonsultować się ze swoim lekarzem. On bowiem, jako specjalista w swojej dziedzinie, będzie wiedział czy lingwalny aparat na zęby nadaje się do korekcji naszej wady zgryzu. Przecież to właśnie w tym celu owy aparat będziemy zakładać i nosić.

Ostatnią ogólnie akceptowaną kategorią aparatów nazębnych są przezroczyste nakładki. Ten aparat na zęby jest praktycznie niewidoczny dla osób trzecich i dlatego też daje on pełen komfort noszenia. Nakładki, jakie posiada ten aparat na zęby są wyjmowane. Nie są one przytwierdzone do szkliwa zębów na stałe, dlatego też można je wielokrotnie zdejmować i zakładac ponownie.

W dzisiejszych czasach z powodzeniem możemy dobierać aparaty na nasze zęby w zalezności od naszego indywidualnego gustu, od naszych upodobań, od tego, w czym sami będziemy siebie akceptowali i dobrze czuli. Każdy aparat na zęby działa korzystnie niwelując naszą wadę zgryzu, dlatego nie należy się zbytnio upierać przy jego nienoszeniu. Aby mieć większą motywację do nałożenia go na stałe na zęby, dobrze jest myśleć o korzyściach, jakie on nam daje. Aparat na zęby noszony przez kilkanaście miesięcy może sprawić, że zachodzące na siebie zęby będą proste, a wada zgryzu zostanie całkowicie wyleczona. Jeśli zatem lekarz stomatolog zaleca nam jego noszenie, to zaufajmy jego wiedzy i doświadczeniu, choć aparat na zęby wciąż nie jest małym wydatkiem.