Aparat Ortodontyczny Samoligaturujący

Ortodontyczny aparat samoligaturujący. Czym się różni od zwykłego aparatu? Czy leczenie tą metodą jest lepsze i ile kosztuje?

Aparaty ortodontyczne samoligaturujące (systemy samoligaturujące) to nowoczesne stałe aparaty ortodontyczne, które dają nowe możliwości leczenia wad zgryzu.

Leczenie ortodontyczne może być prowadzone najogólniej rzecz biorąc aparatami ruchomymi lub stałymi. Aparaty stałe to zamki ( porcelanowe, kompozytowe lub metalowe elementy), przyklejone do każdego zęba, połączone metalowym łukiem, który wkłada się do poziomo leżącej szczeliny w zamkach, zwanej slotem. W zamkach tradycyjnych łuk jest mocowany ligaturą metalową lub elastyczną (gumką).

Podczas leczenia ważne jest, aby metalowy łuk luźno przesuwał się w szczelinie zamka. W tradycyjnym aparacie (ligatury metalowe lub elastyczne) dociskanie łuku do zamka poprzez ciasną ligaturę ogranicza możliwość jego przesuwania. Z tego powodu opracowano zamek samoligaturujący, w którym tarcie jest maksymalnie zredukowane. Posiada on swego rodzaju "klapkę", którą się otwiera i zamyka podczas wymiany łuków. Łuk przesuwa się w szczelinie zamka z minimalnym oporem. Sytuacja taka ma w założeniu przyspieszać leczenie.

W systemie bezligaturowym stosuje się specjalnie szerokie kształty łuków, dzięki czemu można w większym zakresie poszerzyć łuk zębowy. Jednakże tylko w granicach fizjologicznych, wyznaczonych przez budowę kości. Dlatego też, jeśli w łuku zębowym stwierdzamy duży brak miejsca, nie pomogą nawet zamki samoligaturujące. 

Aparaty samoligaturujące mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych bez ograniczeń wiekowych. Niestety, bardziej skomplikowana konstrukcja jest droższa. Ponadto delikatny mechanizm może ulec uszkodzeniu, np. przez gromadzący się kamień nazębny. Co do zmniejszenia ilości, czy częstości wizyt, to można przyjąć, że w prostszych wadach jest to możliwe, podobnie jak względne skrócenie czasu leczenia. W każdej jednak sytuacji trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że stosowane podczas leczenia ortodontycznego techniki i rodzaje aparatów dobierane są indywidualnie do przypadku.

Zobacz aparaty samoligaturujące dostępne w naszej ofercie.