Uśmiech - po prostu

Wciąż wzrasta popularność leczenia ortodontycznego. O tej niezwykłej (i jakże pozytywnej!) „modzie” na proste zęby opowiada Magdalena Rozenka - Bachar, lekarz stomatolog, specjalista ortodonta z kliniki iDentical w Sopocie.

Pani doktor, czy rzeczywiście można mówić o tym, że panuje pewnego rodzaju „moda” na leczenie ortodontyczne? 

Rzeczywiście, coraz więcej osób leczy się ortodontycznie. Są to tak naprawdę pacjenci w różnym wieku, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatki, aż do osób dorosłych. Teraz proste zęby kojarzą się ze zdrowiem i dbaniem o siebie, a nie jak dawniej, z nieestetycznymi metalowymi „drutami" na zęby. 

Najtrudniejszy jest jednak pierwszy krok. Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Przede wszystkim ma ona charakter głównie informacyjny. Specjalista ortodonta rozmawia z pacjentem na temat jego oczekiwań odnośnie leczenia, a także zbiera tzw. wywiad lekarski. Następnie, po dokładnym badaniu uzębienia, może już określić wstępny plan leczenia. Aby jednak w pełni zaplanować leczenie, niezbędne jest pobranie wycisków, na podstawie których wykonywane są modele diagnostyczne uzębienia oraz wykonanie zdjęć rentgenowskich. Dopiero to stanowi podstawowe narzędzie diagnostyczne, na podstawie którego lekarz dokonuje specjalistycznych pomiarów i planuje leczenie.

Jak wyglądają kolejne etapy?

Na kolejnej wizycie lekarz przedstawia całościowy plan leczenia, określa przewidywalny czas jego trwania i rodzaj aparatu. Zanim jednak zostanie założony aparat ortodontyczny, wszystkie zęby powinny być wyleczone. Bardzo ważna jest także wizyta higienizacyjna, która obejmuje profesjonalne oczyszczenie zębów z kamienia i osadu. Idealna higiena w czasie użytkowania aparatu jest bardzo istotna, szczególnie w trakcie leczenia aparatem stałym. Stanowi on dodatkową retencję dla płytki bakteryjnej, a zaniedbania higieniczne mogą prowadzić do powstania przebarwień, a nawet próchnicy. Do leczenia każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie i czasami, zanim rozpocznie się terapia ortodontyczna, konieczne jest leczenie periodontologiczne (dot. przyzębia – przyp. red.), chirurgiczne, bądź tymczasowe protetyczne. 

A jak przebiega całkowity proces leczenia?

Jest on różny, w zależności od zastosowanego aparatu. Z racji tego, że leczenie aparatami stałymi jest bardziej powszechne, na nich się więc skupię. Od momentu założenia aparatu, należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, podczas których lekarz kontroluje postępy leczenia oraz aktywuje aparat w celu dalszego jego działania. Wizyty kontrolne odbywają się w zależności od rodzaju aparatu, co 6-10 tygodni. Bardzo ważną kwestią jest to, że podczas leczenia, mimo obecności na zębach zaczepów i zamków, możliwe jest leczenie ew. próchnicy. Niezbędne jest także, w zależności od potrzeby, profesjonalne oczyszczanie zębów co 3-6 miesięcy. Po zakończonym leczeniu tzw. aktywnym i zdjęciu aparatu, przechodzimy do leczenia retencyjnego. Jest ono jednym z czynników gwarantujących utrzymanie efektu leczenia. Stąd pacjenci muszą mieć świadomość, że jest to bardzo istotna część leczenia.

Czy noszenie aparatu ortodontycznego powoduje jakieś ograniczenia w życiu codziennym?

Należy uważać, by nie uszkodzić aparatu. Nie powinno się więc spożywać bardzo twardych pokarmów lub takich, które obklejają zamki. W przypadku zaś uprawiania sportów, należy stosować specjalny ochraniacz, który zabezpieczy przed uszkodzeniem aparatu i ew. zranieniem śluzówki jamy ustnej.

Czy leczenie ortodontyczne może wpłynąć na nasze życie zawodowe? 

Zdecydowanie nie. Dolegliwości bólowe po założeniu aparatu nie są na tyle nasilone, aby np. były przyczyną nieobecności w pracy. Jedynie osoby, które „dużo mówią " w pierwszym etapie użytkowania aparatu  mogą odczuwać dyskomfort związany z podrażnieniem błony śluzowej jamy ustnej.

Na koniec chciałam jeszcze zapytać o przeciwwskazania leczenia ortodontycznego. Czy np. korony protetyczne mogą być przeszkodą w założeniu aparatu? 

Korony protetycznie nie stanowią przeciwwskazania, choć może nastąpić konieczność ich wymiany po zakończonym leczeniu ortodontycznym, w szczególności jeżeli znajdują się one w odcinku przednim uzębienia. Przeciwwskazania są bardzo rzadkie, a należą do nich m.in. zaawansowana choroba przyzębia oraz nieleczone choroby ogólne, jak np. cukrzyca, choroby tarczycy.


Artykuł oryginalnie dostępny na http://www.prestiztrojmiasto.pl/magazyn/53/zdrowie-i-uroda/usmiech-po-prostu.