Aparat ortodontyczny w dzisiejszych czasach

Przez ostatnie lata aparat ortodontyczny przeszedł gruntowną przemianę

Aparat ortodontyczny jest powszechnie stosowany przez lekarza o specjalności ortodoncja do leczenia u pacjentów wszelkiego rodzaju wad zgryzu. Taki aparat ortodontyczny z całą pewnością może być założony pacjentom w wieku 7, 14, 23, a nawet 35 i 45 lat. Jednym słowem, specjalistyczne leczenie ortodontyczne może podjąć każdy.

Aparat ortodontyczny jest nam znany nie od dziś. Jednakże faktem jest, iż przez te wszystkie lata, od kiedy to aparat ortodontyczny pojawił się u nas w Polsce, przeszedł on gruntowne przemiany. Początkowo, a zatem jeszcze kilkanaście lat temu, aparat ortodontyczny wywoływał ogólne zdziwienie, może nawet czasami i zniesmaczenie, a z całą pewnością ciekawość.

Tylko z czego to wynikało? Otóż okazuje się, że aparat ortodontyczny był wówczas potwornie brzydki, mało elegancki, a przede wszystkim niezwykle rzadko spotykany. Niewielu też było wówczas lekarzy ortodontów, którzy mogliby taki aparat ortodontyczny założyć pacjentom. Jeszcze mniej lekarzy tej specjalności potrafiła prowadzić takie specjalistyczne leczenie, które trwa bagatela co najmniej dwa lata, a można się spodziewać, że w tamtych czasach mogło ono trwać nawet znacznie dłużej.

Śmiało zatem można stwierdzić, że aparat ortodontyczny był wtedy w potwornej niełasce i lekarzy specjalistów i samych pacjentów. Był on wtedy niedopracowany, metalowy, ciężki i choć faktycznie korygował wady zgryzu, to nie spełniał on wszelkich oczekiwań pod tym względem.

Dzisiejszy aparat ortodontyczny jest niemalże zupełnym przeciwieństwem tego sprzed kilkunastu lat. Powinniśmy zatem mieć prawdziwe powody do radości, gdyż ten ogromny postęp, jeśli chodzi o samą dziedzinę medycyny – ortodoncję – oraz aparat ortodontyczny jako specjalistyczne leczenie wad zgryzu został niemalże wymuszony przez nas samych, przez potencjalnych klientów.

Jak by na to nie spojrzeć, to przecież aparat ortodontyczny jest niczym innym, jak dobrem, które my, pacjenci nabywamy. Aparat ortodontyczny nie jest wcale tani, więc tym bardziej powinniśmy móc wymagać, aby przynajmniej w znacznej mierze spełniał on nasze wymagania. Sam aparat ortodontyczny w tej najtańszej wersji kosztuje blisko półtora tysiąca złotych. Jeśli by do tego jeszcze doliczyć koszty każdej wizyty kontrolnej u ortodonty, na której to aparat ortodontyczny podlega regulacji, to wyjdzie naprawdę spora suma za takie leczenie. Mówi się, że na zdrowiu nikt nie oszczędza, a jednak kilka tysięcy złotych, które powinniśmy wydać na aparat ortodontyczny wcale nie chodzi piechotą.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje takiego leczenia, ani też kosztu zakupu, gdy zdecydujemy się na aparat ortodontyczny, przynajmniej dla osób dorosłych. W przypadku leczenia ortodontycznego dzieci można liczyć na refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale zapewne też nie za wszystko. Aparat ortodontyczny jest chyba jednym z najdroższych, jeśli jest on wykonany z kryształu lub też jest w postaci lingwalnej, a więc nie jest on przytwierdzony z przedniej strony zębów, a z tej tylnej, językowej. Taki aparat ortodontyczny na pewno kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych, ale jak się okazuje, całkiem spore jest nim zainteresowanie.

Zadziwiające jest również to, w jakim stopniu niezbędny jest nam aparat ortodontyczny. Okazuje się bowiem, że z wadami zgryzu boryka się całkiem sporo osób i to wcale nie jest tak, że jedynie dorośli kupują aparat ortodontyczny i podejmują to specjalistyczne leczenie. Dzieci bowiem mają zakładany ruchomy aparat ortodontyczny, który wprawdzie jest znacznie tańszy, ale mimo wszystko również nosi się go dwa lata i także należy w tym czasie zgłaszać się regularnie do ortodonty na kontrole.

Tak czy inaczej aparat ortodontyczny w dzisiejszych czasach nie jest niczym dziwnym, nie wywołuje on już ani salwy śmiechu, ani też nie skłania do szczególnych żartów czy docinków, po prostu jest bo jest, a w niektórych krajach aparat ortodontyczny jest nawet uznawany za symbol luksusu i dobrobytu. U nas w Polsce nie ma takiego zwyczaju, by traktować aparat ortodontyczny jak swojego rodzaju biżuterię ozdobną na zęby.

Być może również wynika to z faktu, że jednak jakby nie patrzeć, to Polacy nie są zbyt bogatym narodem i nie na wszystko jest ich zawsze stać. Dlatego też z reguły aparat ortodontyczny noszą u nas te osoby, które faktycznie tego wymagają. Coraz częściej można się bowiem spotkać z tym, że w każdym wieku dążymy do doskonałości, a estetyka zmusza nas do pracy nad sobą. Aparat ortodontyczny może znacząco poprawić wygląd naszej twarzy, zębów, uśmiechu.

Jednakże aparat ortodontyczny to przede wszystkim specjalistyczne leczenie, które należy podjąć w trosce o własne zdrowie. Powinniśmy mieć tego świadomość i zawsze pamiętać o tym, że aparat ortodontyczny nie powinien nam służyć do szpanowania przed kolegami czy też koleżankami. Aparat ortodontyczny ma przede wszystkim leczyć nasze zaburzenia, nasze wady zgryzu i poprawiać nasz komfort psychiczny, bo piękny uśmiech jest niewątpliwie walorem, którego każdy z nas pragnie i chce go mieć na zawsze.