Leczenie ortodontycznym aparatem ruchomym

Dowiedz się jak krok po kroku przebiega leczenie aparatem zdejmowanym (ruchomym)

Przed rozpoczęciem każdej terapii ortodontycznej lekarz na pierwszej wizycie pobiera wyciski pod modele oraz wydaje skierowanie na zdjęcia rentgenowskie. Następnie na podstawie takiej dokumentacji planuje dokładnie leczenie – jego przebieg i rodzaj aparatu. W leczeniu ortodontycznym można wykorzystac aparat stały lub zdejmowany.

W przypadku leczenia aparatem zdejmowanym, ortodonta na modelach, które wykonuje technik na podstawie wycisków, projektuje aparat indywidualnie dla danego Pacjenta.

Sukces terapii aparatem zdejmowanym zależy w dużej mierze od tego jakim wymiarze czasu Pacjent go użytkuje. Minimalny czas noszenia aparatu to 4 godz. w ciągu dnia i całą noc. Wizyty kontrolne odbywają się średnio co 2 m-ce. W ich trakcie lekarz aktywuje aparat oraz ocenia efekty leczenia.

Aparat powinien być regularnie myty, najlepiej przed każdym założeniem i po każdym wyjęciu z jamy ustnej. Do mycia aparatu najlepiej zakupić twardą szczoteczkę do zębów. W czasie, kiedy aparat nie jest użytkowany powinien być przechowywany w specjalnie do tego przeznaczonym pudełku.

Często konieczne jest tzw. „rozkręcanie” aparatu. To w jaki sposób rozkręcać aparat i z jaką częstotliwością dokładnie instruuje lekarz. Należy też pamiętać o tym, że w momencie kiedy noszenie aparatu nie jest możliwe z powodu dolegliwości bólowych trzeba zgłosić się do swojego ortodonty.

Czas całej terapii tymi aparatami nie jest dokładnie określony. Zależy on od nasilenia wady i czasu noszenia aparatu. Po osiągnięciu już pożądanego efektu ustawienia zębów i korekty wady zgryzu aparat powinien być jeszcze noszony przez ok 1 rok w celu ustabilizowania efektu leczenia.